Vali hanım çileği üretimi

Anasayfa / Vali hanım çileği üretimi
  Ocak 05, 2018     Arif Günay  İki yıl önce İstanbul'da tanıştığı eşi Önder Avcı ile evlenen Asiye Avcı, geçen yıl Kırklareli'nin Armağan köyüne taşınmaya karar verdi.

Aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla iş hayatına atılmak isteyen ancak köy imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle sıkıntı yaşayan Avcı, "Vali hanım çileği" projesiyle hayallerini gerçekleştirdi.

Şalvar giyip çapasını eline alan Avcı, Vali Esengül Civelek'in desteğiyle aldığı çilek fidelerini eşinin daha önceden buğday ektiği tarlaya dikti. İlk etapta iki dönüm tarlada çilek yetiştiren Avcı, bu yıl üretimini 15 dönüm alana çıkararak, aile bütçesine aylık 3 bin lira katkı sağlıyor.

Başarı öyküsü ile kısa sürede herkesin takdirini toplayan Avcı, hem aile bütçesine hem de köyünün ekonomisine katkı sağlıyor.
"KÖYDE KENDİ İŞİMİN PATRONU OLDUM"

Avcı, çok kısa sürede köy hayatına alıştığını söyledi.

Yaklaşık bir yıl içerisinde köy yaşamına ayak uydurduğunu belirten Avcı, İstanbul'da geçirdiği yıllara üzüldüğünü söyledi.

İstanbul'dan köye taşınırken hafızasında çok büyük tereddütler olduğunu ifade eden Avcı, köye taşındığında en doğru kararı verdiğini anladığını belirtti.

Köy hayatını artık hiçbir şeye değişmeyeceğini aktaran Avcı, "Şırnak'ta doğdum ve büyüdüm, yaklaşık 5 yıl İstanbul'da yaşadıktan sonra eşimle tanışarak evlendik. Daha sonra eşimin köyüne taşınarak, Valimiz Esengül Civelek'in yardımlarıyla başladığım çilek yetiştiriciliği projesiyle kendi işimin patronu oldum. Artık çok mutluyum ve her istediğimi gerçekleştirebiliyorum." diye konuştu.

Girişimci ruhu olan tüm kadınları iş hayatına davet eden Avcı, özellikle köy kadınlarının bu tür projelerle aile bütçelerine katkı sağlayabileceklerini anlattı.

Yıllardır kurduğu iş hayallerini eşinin köyünde gerçekleştirdiğini dile getiren Avcı, şöyle devam etti:

"Biz yaklaşık 5 yıl önce ailemle birlikte Şırnak'tan İstanbul'a taşındık. Daha sonra eşim Önder ile tanışarak evlendik. İstanbul'da geçim sıkıntısı nedeniyle eşimle birlikte köye taşınmaya karar verdik. Çalışmak ve aile bütçesine katkı sağlamak istiyordum ama köyde imkanlar çok kısıtlı. Bir gün köyümüze gelen Valimiz Esengül Civelek ile tanışarak, 'Vali hanım çileği' projesi hakkında bilgiler aldım. Eşimin daha önce buğday ektiği tarlaya çilek fideleri diktim. Eşim tabii bu esnada hayretle beni izliyordu. İlk etapta 2 dönüm tarlaya ekmiş olduğum çilekleri bu yıl 15 dönüme çıkarttım. Çünkü çilek ile aile bütçemize ciddi anlamda katkı sağlamaya başladım. Bu süreçten sonra patron oldum ve eşim de bana destek olmaya başladı."

Önder Avcı da eşiyle gurur duyduğunu ve her zaman eşinin arkasında olduğunu bildirdi. Eşinin diğer köy kadınlarına da örnek teşkil ettiğini vurgulayan Avcı, eşinin artık evde ve işte patronu olduğunu sözlerine ekledi.

Arif Günay
  İLETİŞİM
  AHSİS Yazılım Danışmanlığı

Tel.: + (90) 5435716353
Mail : info@e-lonca.com
İş saatleri : 9:30 - 17:30

Adrese Teslim Dİyet Yemek sistemi E-Lonca Alt yapısında barınmaktadır.
  HAKKIMIZDA

E-Lonca bölgesel saygın işletmelerin tanıtımı için yapılmış bir sistemdir.

Site Haritası
Site Haritası
  Giriş

E-Lonca Firmalar Birliği Sistemine Hoşgeldiniz. Sistemde yer almanız için üye olup e-lonca ekibinin sizinle iletişime geçmesini sağlayın.

E-Lonca Hiç bir içerik ve Görselden Sorumlu değildir. Yayınlanan ticari markalar ve ilanlar sahiplerine aittir