Bolet Mantarı Üretimi

Anasayfa / Bolet Mantarı Üretimi
  Aralık 12, 2017     Arif Günay  Kırklareli’nin Vize ilçesinde Istranca ormanlarında yetişen mantarlar, halkın geçim kaynağı oluyor. Havaların yağışlı geçmesinin ardından güneşin etkili olmasıyla ormanlık alanlarda yetişen bolet mantarı köylülerin yüzünü güldürüyor. Çevre halkı, hiçbir maliyeti olmadan mantar toplayarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Köylüler, mantarları firmalara kalitesine göre 15 ile 25 TL arasında, İstanbul piyasasında ise 30 ile 40 TL arasında satıyor.

"EŞİMLE 15 GÜNDE 6 BİN LİRA KAZANDIK"

Köy halkından ev hanımı Münire Sezen, eşiyle birlikte mantar topladığını dile getirerek, "Mantarı 15 gün oldu topluyoruz. 15 günde eşimle beraber 6 bin TL kazanmıştık. Çok güzel Allah’ın verdiği bir nimet biz de ondan yararlandık" ifadelerini kullandı.

Mantarın bu sene bol ve bereketli olduğunu dile getiren köy halkından Selçuk Kurt, "Bu mantarın adı bolet mantarıdır. Kırklareli’nin Istranca dağlarında yetişiyor. Eylül-ekim aylarında çıkan bu mantar bu sene çok verimli oldu. Köyümüz büyük bir miktarda gelir elde etti. Şu an benim tezgahımdan sadece 20 tonluk bir mal elde edildi. Köylümüz hiçbir zahmeti olmadan bu mantarı topluyor ve büyük gelirler elde ediyor. Şu an bizim köyün kazancı 500 bin TL civarını buldu, 10 günlük süreç içerisinde" dedi.

SERMAYESİZ KAZANÇ

Vize Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki ormanlarda yetişen bolet mantarının rüsum bedelinin kilo başına 31 kuruş olarak yatırıldığını belirten Kurt, "Vize Orman İşletme Müdürlüğüne bunun nakliyelerini falan yatırıyoruz. Kilosu 31 kuruştan nakliyesini yatırıyoruz resmi olarak her şeyi. Mayıs aylarında da çıkıyor, eylül ekim aylarında daha bereketli oluyor, verimi yüksek oluyor. Ve köylülere büyük bir kazanç hiçbir sermaye kullanmadan büyük bir kazanç elde ediyor. Sadece Kızılağaç köyü 500 bin TL, Kışlacık komşu köyümüz de 500 bin TL kazanmıştır. Yani 2 köye 1 milyon TL para girdi" ifadelerini kullandı.

ÇOK LEZZETLİ

Kışlık yapmak üzere mantar topladığını dile getiren Ercan Namlı, "Kırklareli Vize Kızılağaç köyündenim bu mantar sonbahar zamanları çıkıyor. Yemek için dolabımıza atıyoruz çok lezzetli güzel oluyor. Bazı arkadaşlarımız da başka yerlere reklamını yapıyor mantarımız çok güzeldir" dedi.

Köy halkı tarafından toplanan mantarlar gün sonunda kamyonlara yüklenerek firmalara götürülüyor.

Arif Günay
  İLETİŞİM
  AHSİS Yazılım Danışmanlığı

Tel.: + (90) 5435716353
Mail : info@e-lonca.com
İş saatleri : 9:30 - 17:30

Adrese Teslim Dİyet Yemek sistemi E-Lonca Alt yapısında barınmaktadır.
  HAKKIMIZDA

E-Lonca bölgesel saygın işletmelerin tanıtımı için yapılmış bir sistemdir.

Site Haritası
Site Haritası
  Giriş

E-Lonca Firmalar Birliği Sistemine Hoşgeldiniz. Sistemde yer almanız için üye olup e-lonca ekibinin sizinle iletişime geçmesini sağlayın.

E-Lonca Hiç bir içerik ve Görselden Sorumlu değildir. Yayınlanan ticari markalar ve ilanlar sahiplerine aittir