Artık Emlakçı Olmadan Gayrimenkul Satışı Yapılamayacak!

Anasayfa / Artık Emlakçı Olmadan Gayrimenkul Satışı Yapılamayacak!
  Aralık 17, 2017     Arif Günay  

Realty Co.’nun Dünya Başkanlığı görevini yürüten Fatih Elibol yapıtğı açıklamada dünya genelinde artık devletler tarafından sunulan gayrimenkul sertifikasını almış emlakçılar olmadan kimsenin gayrimenkul ticareti yapamayacağını ifade etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz aylarda görüşe açılan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı’na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elibol, Türkiye’de dünyanın en kaliteli gayrimenkul yasasının yapılmaya çalışıldığını, global düzeydeki tüm örneklerin inceleme altında olduğunu, bu örnekler ile birlikte Türkiye için en iyisinin oluşturulmaya çalışıldığını ifade etti.

Yasanın yürürlüğe girmesi sonrasında emlakçılara devlet tarafından bir sertifika verileceğini, bu sertifika sayesinde emlakçıların artık sorumluluk sahibi olacağını, kafasına göre iş yapma döneminin kapanacağını, değerlenmemiş gayrimenkullerin satışının olmayacağını, bunun üzerinde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Elibol, yasa sayesinde gayrimenkullerin gerçek değerinin ortaya çıkacağını, her işlemin yasal dayanaklar doğrultusunda gerçekleşeceğini, dolandırıcılık işlemlerin önüne geçilerek tüketicilerin mağduriyetlerinin önleneceğini ve devletin de ortaya çıkan vergi kaybını en aza indirgeyeceğini ifade etti.

Mevcut hataların kaynağının emlakçılar olduğu kadar mülk sahiplerinden de kaynaklı olduğunu dile getiren Elibol, devlet tarafından gayrimenkul sertifikasına sahip olmayan kimsenin emlakçılık yapamamasının, sertifika sahibi emlakçılar olmadan da kimsenin satış yapamamasının önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Açıklamasında aynı zamanda Türkiye’ye gayrimenkul yatırımı yapan yabancı yatırımcılara da değinen Elibol, döviz kurlarının yükselmesi sebebiyle yabancı yatırımcıların Türkiye’deki mülklere daha fazla ilgi gösterdiğini, bu ilginin sebeplerinden bir tanesinin de Türkiye’ye olan yüksek güven olduğunu ifade etti. Sıkıntıların hızlı atlatıldığını, büyümenin hızlı elde edildiğini ifade eden Elibol, her yıl yüzde 10 ila 15 aralığında bir artış yaşayarak yabancıya konut satışlarının devam edeceğini tahmin ettiğini aktardı.

Arif Günay
  İLETİŞİM
  AHSİS Yazılım Danışmanlığı

Tel.: + (90) 5435716353
Mail : info@e-lonca.com
İş saatleri : 9:30 - 17:30

Adrese Teslim Dİyet Yemek sistemi E-Lonca Alt yapısında barınmaktadır.
  HAKKIMIZDA

E-Lonca bölgesel saygın işletmelerin tanıtımı için yapılmış bir sistemdir.

Site Haritası
Site Haritası
  Giriş

E-Lonca Firmalar Birliği Sistemine Hoşgeldiniz. Sistemde yer almanız için üye olup e-lonca ekibinin sizinle iletişime geçmesini sağlayın.

E-Lonca Hiç bir içerik ve Görselden Sorumlu değildir. Yayınlanan ticari markalar ve ilanlar sahiplerine aittir