Reishi Mantarı, Ölümsüzlük Mantarı Üretimi

Anasayfa / Reishi Mantarı, Ölümsüzlük Mantarı Üretimi
  Aralık 17, 2017     Arif Günay  Evli ve 3 kız çocuğu annesi 47 yaşındaki Reyhan İşcan, bir yakının  tavsiyesi üzerine 2013 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen  Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve Proje Yarışması'na "istiridye mantarı üretme"  projesiyle katılıp şampiyon oldu.

O dönemde aldığı 50 bin lira hibeyle 200 metrekare alanda istiridye  mantarı üretmeye başlayan İşcan, 2014'te "Kadın Çiftçiler Yarışıyor Bilgi ve  Proje Yarışması Şampiyonlar Şampiyonu" yarışmasında birinci oldu.

"Meşe Kütüğünde Reishi Mantarı Üretim ve Pazarlama Projesi"yle  rakiplerini geride bırakan İşcan, ikinci kez aldığı 50 bin liralık hibeyle,  Uludere Mahallesi'nde kurduğu 115 metrekarelik tesiste, Uzak Doğu'da "ölümsüzlük mantarı" olarak bilinen "reishi" üretimine başladı.

İşcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl aralık ayından bu  yana reishi ürettiğini belirterek, "Söz konusu mantar Uzak Doğu'da ölümsüzlük  mantarı olarak biliniyor. Çok değerli bir mantar türü. Reishi mantarının doğada  yetişmesi zor ve uzun yıllar alıyor. 10 bin ağaçta bir yetişen mantar türü.  Mantar türünün sporlarını alıp, özel bir iklimlendirme ve sistemle yetişmesine  olanak sağlıyoruz. Kültür ortamında meşe talaşından sterilize edilen sentetik  kompostlarla üretim gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 5 ay sonra mantar kendini  gösteriyor. Meşe kütüğünde de reishi mantarları yetiştiriyorum ancak o ortamda  yetişmesi biraz daha zaman alıyor." ifadelerini kullandı.

KİLOSU 2 BİN TL

Yılda 4 ton istiridye ve 200 kilogram reishi ürettiğini ve yurdun dört  bir tarafına gönderdiğini belirten İşcan, reishi mantarını kilosu bin 500 ile 2  bin lira arasında değişen fiyatlardan sattığını aktardı.

Yarışmalardan sonra hayatının değiştiğini vurgulayan İşcan, "Sosyal  çevremde farklılıklar oldu. Birçok kadına örnek olup onlara danışmanlık hizmeti  verdim. Diğer kadınları da teşvik ettim. Kadınlarımız küçük bir destekle üretici  olabilir. Türk kadını her şeyin üstesinden gelir." diye konuştu.

Arif Günay
  İLETİŞİM
  AHSİS Yazılım Danışmanlığı

Tel.: + (90) 5435716353
Mail : info@e-lonca.com
İş saatleri : 9:30 - 17:30

Adrese Teslim Dİyet Yemek sistemi E-Lonca Alt yapısında barınmaktadır.
  HAKKIMIZDA

E-Lonca bölgesel saygın işletmelerin tanıtımı için yapılmış bir sistemdir.

Site Haritası
Site Haritası
  Giriş

E-Lonca Firmalar Birliği Sistemine Hoşgeldiniz. Sistemde yer almanız için üye olup e-lonca ekibinin sizinle iletişime geçmesini sağlayın.

E-Lonca Hiç bir içerik ve Görselden Sorumlu değildir. Yayınlanan ticari markalar ve ilanlar sahiplerine aittir